PRINCE2 جذاب و سفر از PMI به سوی سرزمین AXELOS

مدرک prince2 practitioner
زمان مطالعه: 5 دقیقه

یکی از سوالات پر تکرار افرادی که در آزمون PMP قبول می‌شوند این است که مدرک بعدیشان چه باشد. سالیان قبل برخی ادامه مسیر مدارک موسسه PMI را پیش می‌گرفتند و سراغ PMI-RMP یا PMI-SP می‌رفتند و بعدها عده‌ای هم به سمت تحلیل کسب و کار و PMI-PBA تغییر مسیر می‌دادند.

اما در این سال‌های اخیر کمی ماجرا عوض شده و بسیاری از افراد بعد از قبولی در آزمون PMP، رهسپار سرزمین AXELOS می‌شوند و برای اخذ مدارک آن اقدام می‌کنند. در این مقاله قصد دارم شما را به طور کامل با مدارک پرینس2 آشنا کنم و مسیر دریافت این مدارک را برای شما توضیح دهم.

موسسه AXELOS یکی از معتبرترین مدارک حرفه‌ای مدیریت پروژه را در دنیا صادر می‌کند، پرینس2. درست است که این مدرک نتوانسته محبوبیت مدرک PMP را در دنیا و بین علاقه‌مندان مدیریت پروژه کسب کند اما قطعاً بعد از PMP در رتبه دوم معتبرترین مدارک مدیریت پروژه دنیا قرار می‌گیرد.

مدرک پرینس2 در حال حاضر 2 سطح دارد:

  •  Foundation
  •  Practitioner

prince2

سطح اول: مدرک Foundation

در آزمون سطح Foundation تسلط شما روی مفاهیم استاندارد پرینس2  مورد سوال قرار می‌گیرد. در واقع قبولی در این آزمون گواه این موضوع است که شما بروی متد پرینس2 دانش و آگاهی خوبی پیدا کرده‌اید و به عنوان عضوی از تیم مدیریت پروژه می‌توانید به خوبی با این استاندارد کار کنید.

عموماً در دنیا دوره‌های آموزشی 3 روزه برای آموزش این سطح برگزار می‌شود. برای شرکت در آزمون اجباری از سوی موسسه AXELOS برای حضور در دوره آموزشی استاندارد پرینس2 نیست و شما می‌توانید به صورت شخصی به مطالعه منابع آزمون بپردازید و خود را برای شرکت در آزمون PRINCE2 Foundation آماده کنید.

موسسه AXELOS اعتقاد دارد همه افرادی که در پروژه‌ها به نوعی درگیر هستند، از مدیران ارشد سازمان و مدیر پروژه گرفته تا افرادی که در فاز طراحی پروژه، تدارکات و فاز اجرا مشغول هستند، باید با مفاهیم پرینس2  آشنایی داشته باشند و هدف از آزمون سطح PRINCE2 Foundation تایید تسلط این افراد بر روی مفاهیم استاندارد پرینس2 است.

استاندارد PRINCE2 و مسیری پر فراز و نشیب تا نسخه ششم
بخوانید!

برای شرکت در آزمون PRINCE2 Foundation شرایط خاصی نیاز نیست و فقط لازم است مرجع اصلی آزمون که کتاب Managing Successful Projects with PRINCE2 6th Edition است را مطالعه کنید.

prince2

فرمت آزمون:

آزمون PRINCE2 Foundation دارای 60 سوال تستی است که برای قبولی در این آزمون باید به 33 سوال یا 55% سوالات در مدت زمان 1 ساعت پاسخ صحیح بدهید و لازم به ذکر است که این آزمون نمره منفی ندارد. مدرک PRINCE2 Foundation تاریخ انقضا ندارد و برای همیشه معتبر است و نیازی به تمدید ندارد.

سطح دوم: مدرک Practitioner

سطح آزمون PRINCE2 Practitioner به مراتب بالاتر از سطح قبلی است. هدف این آزمون علاوه بر تایید دانش و آگاهی شما بروی مفاهیم استاندارد پرینس2، تایید توانایی‌تان در پیاده‌سازی و بکارگیری استاندارد پرینس2 در پروژه‌های مختلف با ابعاد و سطح پیچیدگی متفاوت است.

در واقع آزمون PRINCE2 Practitioner توانایی شما در tailoring یا متناسب‌سازی مفاهیم استاندارد را نشان می‌دهد. از طرفی مدرک PRINCE2 Practitioner تاییدیه‌ای بر شایستگی دانشی شما برای عهده‌گیری جایگاه مدیر پروژه است. برای شرکت در آزمون PRINCE2 Practitioner نیز الزامی برای حضور در دوره‌های آموزشی وجود ندارد و شما می‌توانید به طور شخصی خود را برای این آزمون آماده کنید.

شرایط شرکت در آزمون Practitioner:

داشتن حداقل یک مدرک حرفه‌ای در زمینه مدیریت پروژه نظیر مدرک PRINCE2 Foundation، PMP، CAPM و یا یکی از سطوح چهار گانه مدارک IPMA که داشتن این مدرک در زمان ثبت‌نام بررسی خواهد شد.

فرمت آزمون:

آزمون PRINCE2 Practitioner با آزمون سطح PRINCE2 Foundation متفاوت است. در ابتدای آزمون برای شما سناریو چند صفحه‌ای مطرح می‌شود و شما باید بر اساس این سناریو به 68 سوال کاملاً مفهومی در مدت زمان 150 دقیقه پاسخ دهید.

استاندارد PRINCE2 و اصل ششم (تمرکز بر محصول)
بخوانید!

در حین آزمون شما می‌توانید از نسخه فیزیکی و یا پرینت شده کتاب Managing Successful Projects with PRINCE2 6th Edition که مرجع اصلی امتحان است استفاده کنید و در واقع امتحان کتاب باز است. البته قابل به ذکر است از زمان شیوع ویروس کرونا موسسه AXELOS اجازه می‌دهد شما از نسخه الکترونیکی و pdf این کتاب هم استفاده کنید.

برای قبولی در آزمون شما باید به 38 سوال یا 55% سوالات پاسخ صحیح دهید و لازم به ذکر است آزمون PRINCE2 Practitioner هم نمره منفی ندارد.

نکته مهمی که در مورد مدرک PRINCE2 Practitioner وجود دارد این است که این مدرک بعد از 3 سال منقضی می‌شود و برای اینکه مدرک شما همچنان بعد از این مدت معتبر بماند باید هزینه عضویت سالیانه 60 پوندی به موسسه AXELOS بپردازید.

همچنین باید هر سال قبل از تمدید عضویت، اظهارنامه‌ای در سایت موسسه AXELOS تکمیل نمایید که نشان می‌دهد شما در زمینه‌های مختلف مدیریت پروژه در دوره‌های آموزشی شرکت کرده‌اید، مدارک حرفه‌ای دیگری در حوزه مدیریت پروژه دریافت کرده و تجربه کاری حرفه‌ای در این زمینه داشته‌اید.

موسسه AXELOS  بعد از بررسی اظهارنامه سالیانه شما، در صورت تایید، مجدداً برای 3 سال دیگر مدرک‌تان را تمدید خواهد کرد. راه دیگر این است که شما بعد از منقضی شدن مدرکتان مجدداً در آزمون PRINCE2 Practitioner شرکت کنید.

و نکته آخر:

بزودی در سرزمین مدیریت پروژه جامع‌ترین دوره‌های آمادگی آزمون PRINCE2 Foundation و PRINCE2 Practitioner را به شما عزیزان ارائه خواهیم کرد.

اگر در مورد آزمون‌های پرینس2 همچنان سوالی دارید برای ما کامنت کنید.

میانگین امتیاز: 4.8 / 5. تعداد آرا: 4

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهد

دیدگاهتان را بنویسید