استاندارد PRINCE2 و اصل اول (توجه به توجیه‌پذیری پروژه)

استاندارد PRINCE2
زمان مطالعه: 2 دقیقه

یکی از نقاط قوت استاندارد PRINCE2 نسبت به استاندارد PMBOK این است که فرآیندهای پرینس2 از قبل از پروژه آغاز می‌شود. پرینس2 بر این موضوع تاکید دارد که قبل از اینکه پروژه‌ای شروع شود، باید حتماً یک دلیل توجیه‌پذیر برای شروع پروژه داشته باشیم.

از این رو قبل از شروع پروژه استاندارد PRINCE2 این توجیه‌پذیری را بررسی و تحلیل می‌کند و پس از مستند کردن آن، در طول پروژه مجدد در نقاط مشخصی توجیه پذیر بودن پروژه را مورد بازنگری و بررسی قرار می‌دهد.

در طول پروژه این امکان وجود دارد که توجیه‌پذیری پروژه از بین رود یا تغییر کند. به همین دلیل استاندارد PRINCE2 زمینه‌ای را طراحی کرده است که در آن توجیه‌پذیری پروژه بررسی شود و تاکید دارد در صورت از بین رفتن توجیه‌پذیری پروژه، باید پروژه را متوقف کرد.

بنابراین در ابتدای پروژه و در طول پروژه این سوال مهم باید دائماً مطرح شود که آیا این پروژه و منافع آن ارزش هزینه‌ای که بابتش می‌کنیم را دارد یا خیر. اگر در ابتدای پروژه پاسخ این سوال بله بود بررسی‌هایمان را مستند کرده و تاییدیه مدیران ارشد را روی این سند و توجیه‌پذیری پروژه می‌گیریم.

در ابتدای پروژه این سند بسیار کلی است و خیلی وارد جزئیات نمی‌شویم و بعد از ورود به پروژه و آغاز فرآیند برنامه‌ریزی با جزئیات بیشتری به تحلیل توجیه‌پذیری پروژه خواهیم پرداخت. در طول پروژه و در مراحل مختلف مجدداً این توجیه‌پذیری بررسی می‌شود.

میانگین امتیاز: 4 / 5. تعداد آرا: 1

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهد

دیدگاهتان را بنویسید