استاندارد PRINCE2 و اصل چهارم و پنجم (مدیریت مبتنی بر مرحله و سطوح)

مدیریت مبتنی بر مرحله و سطوح
زمان مطالعه: 2 دقیقه

بر مبنای اصل چهارم PRINCE2 که Manage by Stages نام دارد، ما باید قدم به قدم به جلو حرکت و پروژه‌ را به مراحل مختلف تقسیم کنیم. یک مرحله که انجام شد، تصمیم بگیریم که به مرحله بعد برویم یا خیر. اصطلاحاً به این اصل، مدیریت مبتنی بر مرحله می‌گویند.

استاندارد PRINCE2 به عنوان چهارمین اصل توصیه می‌کند که پروژه به مراحل مختلف تقسیم شود و این مراحل به مدیر پروژه واگذار شده و در انتهای هر مرحله با توجه به اتفاقاتی که در طول آن مرحله رخ داده است تصمیم‌گیری راجع به ادامه پروژه و وارد شدن به مرحله بعد صورت پذیرد.

اصل پنجم Manage by Exception نام دارد که قبلاً در PMBOK هم به آن اشاره کرده بودیم. اصطلاحاً به این اصل، مدیریت مبتنی بر سطوح یا مدیریت مبتنی بر استثنائات هم می‌گویند. این اصل تأکید می‌کند که باید کارها را به سطوح پایین‌تر Delegate یا تفویض و برای آن‌ها حدود تلرانسی تعیین کرد و آن‌ها را در آن بازه تلرانسی کنترل کرد. سطح پایین‌تر به یک سطح پایین‌تر و همین‌طور الی آخر.

PRINCE2 در این اصل می‌خواهد از Micro Management جلوگیری کند. یعنی اینکه یک مدیر در جزئیات کار زیر دستانش دخالت نکند. به عنوان مثال نباید مدیر پروژه، به جوشکار فعال در پروژه درباره نحوه جوشکاری نظر بدهد و معتقد است، اگر مدیر پروژه Manage by Exception را در پروژه‌اش نهادینه کند، به شدت وقت آزادی خواهد داشت و می‌تواند برای موارد دیگر در پروژه، وقت بیشتری را صرف کند.

میانگین امتیاز: 5 / 5. تعداد آرا: 2

استاندارد PRINCE2 و اصل دوم (درس گرفتن از گذشته)
بخوانید!

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهد

1 دیدگاه برای “استاندارد PRINCE2 و اصل چهارم و پنجم (مدیریت مبتنی بر مرحله و سطوح)

  1. سعید گفته:

    درود بر شما.ممنون از مطالب آموزشی مفیدتون.واقعا نحوه بیان و کیفیتِ آموزش شما جوری هست که تا بحال هیچ کجا نظیرش رو ندیده بودم. امیدوارم آموزش‌های بیشتری از شما ببینیم.

دیدگاهتان را بنویسید